Hvem Eier Flest Bitcoin i 2024? (Oppdatert Liste)

Hvem eier flest Bitcoin

Satoshi Nakamoto, den anonyme skaperen av Bitcoin-nettverket, er den største BTC-eieren, vil ikke overraske mange.

Men når vi dykker dypere ned i dette markedet, vil vi kanskje finne flere overraskende fakta. Børser, offentlige og private selskaper, offentlige etater og til og med hackere eier en imponerende mengde Bitcoin i lommebøkene sine.

Denne statistikkartikkelen vil hjelpe deg med å svare på spørsmålet «Hvem eier mest Bitcoin?». Det vil ikke ende her, ettersom vi vil få sjansen til å få et dypere innblikk i hvem som eier mest Bitcoin i hele BTC-nisjen.

Topp 5 fakta om Bitcoin-hvaler

Her er de viktigste faktaene du bør vite om Bitcoin-hvaler:

  • Satoshi Nakamoto – grunnleggeren av Bitcoin – eier 1,1 millioner BTC fordelt på tusenvis av lommebøker.
  • Binance er den ledende børsen når det gjelder Bitcoin-beholdninger, med 498 147 BTC i lommebøkene.
  • Robinhood er megleren med den største BTC-beholdningen, tilsvarende 118 300 Bitcoin.
  • Antall lommebøker som holder over 0.1% av BTC-forsyningen var lik 42 per september 2023.
  • Antall lommebøker med over 1,000 BTC nådde en topp på 2,090 i begynnelsen av 2021, og falt til 1,520 per oktober 2023.

Tabell 1: Topp 10-listen over Bitcoin-lommebøker.

RangeringBTC HoldingsVerdi i dollarMerknader
1248,5976,4 milliarder dollarBinance cold wallet
2178,0104,6 milliarder dollarBitfinex cold wallet
3118,3003 milliarder dollarRobinhood-lommebok
4115,1773 milliarder dollarBinance cold wallet
594,6432,4 milliarder dollarFBI-lommebok (BTC fra Bitfinex-hackingen i 2016)
694,5052,4 milliarder dollarUidentifisert eier
779,9572 milliarder dollarLommebok for Mt. Gox-hackere
869,3701,8 milliarder dollarFBI-lommebok (BTC konfiskert fra Silk Road)
968,2001,7 milliarder dollarBinance BTCB reserve
1059,3001,5 milliarder dollarUidentifisert eier

En titt på store Bitcoin-innehavere

Den mystiske grunnleggeren av Bitcoin-imperiet er verdens desidert største kryptovaluta- eller BTC innehaver. Selv om dette faktum kanskje ikke overrasker så mange bitcoin-eiere, kan det overraske andre offentlig kjente kryptoeiere i ulike kategorier, fra individuelle bitcoin-milliardærer til offentlige selskaper.

Satoshi Nakamoto eier 1,1 millioner BTC
Satoshi Nakamoto eier 1,1 millioner BTC.

I august 2023 hadde Satoshi Nakamoto, den anonyme skaperen av Bitcoin-konseptet, angivelig 1,1 millioner BTC-enheter.

Dette beløpet var fordelt på 22 000 forskjellige Bitcoin-adresser, noe som gjør det svært komplisert å spore Nakamotos Bitcoin-adresser og beholdninger.

Når det gjelder enkeltpersoner, følger to ukjente enheter Nakamotos dominans, med henholdsvis 94 643 og 94 505 BTC lagret i enkeltlommebøker.

Winklevoss-tvillingene Cameron og Tyler eier 70 000 BTC i bitcoin-formue i sin investeringsportefølje.

Hvor mye bitcoin har børsene?

Hvis vi går til kryptobørsene, eier Binance flest bitcoin med 498 147 BTC, fordelt på minst 4 offisielt rapporterte lommebøker.

Bitfinex følger Binance langt bak med sine 192 508 BTC, som befinner seg i minst 2 offisielt rapporterte lommebøker.

OKX eier 118 334 BTC, fordelt på minst 8 lommebøker som offisielt er merket som eid av selve kryptobørsen.

Den populære kryptobørsen Robinhood eier også en relevant mengde Bitcoin, anslått til 118 300 BTC i en enkelt lommebok.

Når det gjelder selskaper, eier MicroStrategy 158 245 BTC.

Hvis vi ser på MicroStrategys BTC-transaksjoner over tid, viser det seg at selskapet eier flest bitcoin sammenlignet med andre børsnoterte selskaper. De har kjøpt Bitcoin til en gjennomsnittspris på 29 582 dollar per token.

Kilde: BuyBitcoinWorldwide

Tabell 2: Antall BTC-aksjer i børsnoterte selskaper (BuyBitcoinWorldwide)

SelskapAntall BTC
MicroStrategy158,245
Marathon Digital Holdings Inc.13,726
Tesla, Inc.10,725
Hut 8 Mining Corp.9,366
Coinbase Global, Inc.9,000
Galaxy Digital Holdings8,100
Block, Inc.8,027
Riot Platforms, Inc.7,327
Bitcoin Group SE3,830
HIVE Digital Technologies3,350

Hvordan Bitcoin-hvaler endrer seg over tid

En av de mest interessante faktaene som kommer fra dataobservasjon, er beviset på at antallet Bitcoin-hvaler har en tendens til å toppe seg lenge før BTC-prisen. En titt på endringen i antall hvaler over tid gir oss en uventet oppfatning av hele sektoren.

enheter som eier mer enn 1000 BTC
enheter som eier mer enn 1000 BTC

I oktober 2023 var det 1520 enheter som eide mer enn 1000 BTC.

I begynnelsen av 2023 var tallet 1530, noe som tyder på en stagnasjon i nisjen for Bitcoin mining og -hvaler.

Det har ikke alltid vært slik: I januar 2021 var antallet enheter med mer enn 1 000 BTC 2 090.

Dataene fra 2021 markerte en topp i sektoren, som hadde vist sterk vekst gjennom årene, sammenlignet med de 1680 enhetene som hadde over 1000 BTC i begynnelsen av 2018.

Hvis vi vurderer disse dataene, merker vi at nedgangen i Bitcoin-hvaler klarte å forutse BTC-pristoppen med 3 kvartaler, som først skjedde i november 2021.

Når vi fokuserer på de enda rikere Bitcoin-eierne, er tallene mye mindre: Antallet Bitcoin-adresser med over 0,1 % av BTC-forsyningen var 42 i september 2023.

I begynnelsen av 2023 var dette antallet adresser lik 41. Samme år ble det høyeste antallet registrert i mars med 44, mens det laveste var 39 i mai.

Kilde: Glassnode, Coindcx

Tabell 3: Antall enheter som eier mer enn 1000 BTC (Glassnode)

DatoAntall enheter
Januar 20181,680
Januar 20191,520
Januar 20201,680
Januar 20212,090
Januar 20221,700
Januar 20231,530

De rikeste lommebøkene i Bitcoin-økosystemet

Det er ikke bare rike børser og mystiske eiere av digitale valutaer som sitter på store mengder BTC: FBI har en relativt stor mengde krypto på grunn av juridiske beslag. Mt Gox-hackeren har også et imponerende antall Bitcoins i én enkelt lommebok.

Binance Bitcoin-lommebok
Binance Bitcoin-lommebok.

Binance har den største mengden Bitcoin i én enkelt lommebok, med svimlende 248 597 BTC deponert på én adresse.

Etter de tidligere nevnte 118 300 BTC i en enkelt Robinhood-lommebok, finner vi Bitcoin-transaksjoner i en annen adresse eid av Binance med 115 177 Bitcoin.

Interessant nok er det fjerde største Bitcoin-beløpet i én enkelt lommebok i hendene på FBI. 94 643 BTC befinner seg på en adresse knyttet til Bitfinex-hackingen i 2016.

Etter den massive juridiske konfiskeringen av Silk Road har FBI også en annen stor mengde Bitcoin(69 370) i en enkelt lommebok.

Den beryktede Mt. Gox-hackeren eier 79 957 BTC i en lommebok, et beløp som overvåkes nøye av flere etterforskningskilder.

Flere uidentifiserte eiere sitter på en stor del av den totale Bitcoin-beholdningen. To lommebøker blir med på topp 10-listen over kryptohvaler takket være henholdsvis 94 505 og 59 300 BTC.

For bedre å forstå disse tallene er det også verdt å nevne at 6 millioner Bitcoins offisielt regnes som uopprettelig tapt.

Kilde: NewsBTC

Konklusjon

Så hvem eier flest bitcoin? Konklusjonen er at fordelingen av Bitcoin-eierskap er konsentrert om noen få sentrale enheter. Disse inkluderer kjente børser, selskaper som eier Bitcoin, og anonyme lommebøker, ofte kalt «hvaler».

Satoshi Nakamoto er den største BTC-eieren og Bitcoin-millionæren, og enheter som Binance, MicroStrategy og til og med FBI eier en betydelig mengde av denne kryptovalutaen.

Det faktum at antallet lommebøker som inneholder mer enn 0,1 % av den totale BTC-forsyningen ikke vokser, kan være et tegn på en viss grad av forsiktighet i kryptovalutamarkedet, noe som viser at kryptohvaler er en grunnleggende indikator for å vurdere kryptomarkedets helse.