Hvor Mange Mennesker Holder Bitcoin i 2024 ?

how many people hold bitcoin

Spørsmålet til emnet er: hvor mange personer har Bitcoin?

Pr 2024 , anslagsvis 106 millioner mennesker globalt har Bitcoin.

Bare i USA eier rundt 67 millioner innbyggere minst én type kryptovaluta, og omtrent 22 % av den voksne befolkningen i Amerika eier Bitcoin.

Bemerkelsesverdig nok holder over en million individuelle lommebøker en hel Bitcoin.

I dag skal vi utforske dataene bak denne digitale valutaens brede, men ujevne distribusjon. La oss grave inn!

Topp 5 fakta om Bitcoin hodlere

Her er de 5 beste fakta å vite når det kommer til Bitcoin og dens omverden:

  1. Globale Bitcoin-brukere: Per 2023 er det anslagsvis 106 millioner globale Bitcoin-brukere , med USA som står for 67 millioner.
  2. Bitcoin har en begrenset forsyning: Maksimalt 21 millioner Bitcoins vil noensinne eksistere , noe som skaper knapphet og verdi. Fra februar 2023 har over 19 millioner Bitcoins blitt utvunnet.
  3. Bitcoins skaper forblir ukjent : Introdusert i 2009 av en enhet kjent som Satoshi Nakamoto, er den sanne identiteten til Bitcoins skaper fortsatt et mysterium.
  4. Tapt Bitcoin: Det anslås at rundt 20 % av all Bitcoin har gått uopprettelig tapt , noe som ytterligere bidrar til knappheten.
  5. Konsentrert eierskap: En liten brøkdel (0,01%) av Bitcoin-eiere kontrollerer nesten en tredjedel av den totale Bitcoin-forsyningen .

Kilde: HartfordFunds, Simplilearn , Fool , Fortune , BuyBitcoinWorldwide

Trender i Bitcoin-eierskap

Bitcoin-eierskapet øker, og representerer en trend hovedsakelig drevet av millennials. I dette scenariet fant vi i gjennomsnitt at de fleste holder en liten del av arbeidsinntekten i kryptovalutaer.

106 millioner bitcoin-eiere
106 millioner bitcoin-eiere.

Fra 2023 er globale kryptoeierskapsrater estimert til et gjennomsnitt på 4,2 %, noe som tilsvarer over 420 millioner kryptobrukere over hele verden.

Av disse kryptobrukerne eier anslagsvis 106 millioner mennesker spesielt Bitcoin .

Graver dypere inn i demografien, er det yngre generasjoner som driver denne statistikken. A avslørte at 26 % av millennials eide Bitcoin i juli 2023, sammenlignet med 14 % av alle amerikanske voksne.

Interessant nok, til tross for den økende populariteten til Bitcoin , er fordelingen av beholdning skjev. De fleste individer har relativt små mengder kryptovalutaer (omtrent $620).

Geografi spiller også en rolle i Bitcoin-eierskap. Spesielt var det mest sannsynlig at forbrukere fra land i Afrika, Asia og Sør-Amerika eier kryptovalutaer som Bitcoin i 2023.

Til slutt varierer kryptoadopsjon i stor grad mellom forskjellige land, som oppsummert av rangeringen i tabellen nedenfor.

Kilde: Triple-A , BuyBitcoinWorldwide, Bankrate , JPMorgan , Statista , Chainanalysis

Krypto-adopsjon etter land.
Høyeste kryptoadopsjon etter land.

Tabell 1: Krypto-adopsjonsindeks etter land (kjedeanalyse)

LandSamlet indeksrangeringSentralisert tjenesteverdi mottatt rangeringDetaljhandel sentralisert tjenesteverdi mottatt rangeringRangering av P2P-børshandelsvolumDeFi-verdi mottatt rangeringRetail DeFi-verdi mottatt rangering
India111511
Nigeria232144
Vietnam344233
forente stater4281222
Ukraina553111010
Filippinene6661977
Indonesia713131455
Pakistan87792020
Brasil9911151111
Thailand108154466
Kina11105132323
Tyrkia12119351212
Russland1312103699
Storbritannia1415203888
Argentina151412291919
Mexico161718301616
Bangladesh171819332222
Japan182221491818
Canada192523621414
Marokko202725212626

Institusjonelt versus individuelt Bitcoin-eierskap

Ikke bare investerer enkeltpersoner i Bitcoin , men institusjoner har også sluttet seg til trenden. I et slikt skiftende scenario er det fortsatt overraskende at svært få mennesker har en relativt stor mengde eksisterende BTC.

Institusjonelt versus individuelt Bitcoin-eierskap
Institusjonelt versus individuelt Bitcoin-eierskap

Fra juni 2022 hadde institusjoner 6,47 % av all Bitcoin som noen gang vil eksistere. Denne kategorien inkluderer ETFer som VanEck i Canada .

I denne sammenhengen fant en undersøkelse at 52 % av institusjonelle investorer har Bitcoin , noe som indikerer en økt appetitt for Bitcoin-eksponering.

På den annen side eide 26 % av millennials Bitcoin i juli 2023, ifølge en Morning Consult-undersøkelse, sammenlignet med 14 % av alle amerikanske voksne.

Til tross for den utbredte adopsjonen, er markedet fortsatt svært konsentrert, med rundt 40 prosent av Bitcoin holdt av 1000 brukere.

Krypto-eierskap og bruk er bare lovlig begrenset i 3 % av land over hele verden og fullstendig ulovlig i ytterligere 3 %, noe som utgjør en sterk barriere for institusjonell adopsjon.

Kilde: Coindesk , Glassnode , Nasdaq , Bankrate, Finoa

Demografi av Bitcoin-investorer i USA

Den demografiske dimensjonen til Bitcoin-investorer er et avgjørende aspekt å analysere, da det gir innsikt i målgruppen og deres oppførsel. Alder er fortsatt det største demografiske gapet i kryptomarkedet, med unge voksne som de mest aktive brukerne. Det er imidlertid også mangfold når det gjelder rase og kjønn blant kryptoeiere.

kjønnsfordeling av bitcoin-innehavere
Kjønnsfordeling av Bitcoin-innehavere.

Kryptobrukerandelen for svarte og latinamerikanske individer i USA var omtrent like med 21 prosent, med hvite individer litt lavere på 20 prosent.

Hvis vi tar ett skritt tilbake og ser på det større bildet, identifiserer 41 % av eierne av kryptovaluta seg som farger.

Det viktigste demografiske gapet i krypto er relatert til alder: voksne under 50 (25 %) er mer sannsynlige enn de 50 og eldre (7 %) til å være kryptobrukere.

Hvis vi zoomer inn på disse tallene, kan vi se at kryptovaluta er mest populær blant unge voksne: 31 % av personer i alderen 18 til 29 har brukt den, sammenlignet med 21 % av personer i alderen 30 til 49.

I 2022 var bare 28 % av kryptoeierne i USA kvinner, mens 72 % var menn.

Noen statistikker er tverrgående for alle demografiske grupper, slik som at 75 % av de som har hørt om krypto ikke er sikre på sikkerheten og påliteligheten.

Kilde: JPMorgan, Morning Consult, Forbes , Stash

Konklusjon

Siden debuten i 2009 har Bitcoin transformert global finans med sin begrensede forsyning og mysteriet rundt skaperen.

Med 106 millioner brukere over hele verden er det utrolig populært, spesielt blant millennials, selv om eierskapet er ujevnt fordelt.

Institusjonelle investorer har sluttet seg til markedet til tross for en liten nedgang i Bitcoin-eierskap. Demografisk sett spenner investorer over ulike aldre, raser og kjønn, med yngre generasjoner som viser spesiell interesse.